Psychoterapia warszawa
psychoterapeuta warszawa, psychoterapeuta Wrocław, psychoterapia, psychoterapia warszawa

Ciężar choroby i zmieniające się zadanie medycyny

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że inauguracyjny 1812 numer New England Journal of Medicine and Surgery i Collateral Branches of Science jest znajomy: przegląd dławicy piersiowej, artykuły na temat biegunki i oparzeń u niemowląt. Pozorne podobieństwo do dzisiejszego czasopisma zaciemnia jednak zasadniczą nieciągłość (1812a, b, c, patrz cytowane artykuły z piśmiennictwa historycznego). Choroba zmieniła się od 1812 roku. Ludzie mają różne choroby, lekarze mają różne poglądy na temat tych chorób, a choroby mają różne znaczenia w społeczeństwie. Aby zrozumieć materialne i konceptualne transformacje choroby w ciągu ostatnich 200 lat, należy zbadać bezspornie społeczny charakter choroby. Choroba jest zawsze generowana, doświadczana, definiowana i ulepszana w świecie społecznym. Pacjenci potrzebują pojęć choroby, która wyjaśnia ich cierpienie. Lekarze potrzebują teorii etiologii i patofizjologii, które odpowiadają za ciężar choroby i informują o praktyce terapeutycznej. Decydenci polityczni potrzebują realistycznego zrozumienia czynników warunkujących chorobę i wpływu leków, aby zaprojektować systemy sprzyjające zdrowiu. Historia choroby oferuje kluczowe informacje na temat przecięć tych interesów oraz sposobów, w jakie mogą one informować o praktyce lekarskiej i polityce zdrowotnej.
Epidemiologiczne przejścia
Przyczyny śmierci w 1811 roku. Streszczenie karty śmiertelności dla miasta Boston. Od 1812 roku.
Poza dławicą, biegunką i oparzeniami, wczesne problemy z Journaliem dotyczyły ran postrzałowych, rozszczepu kręgosłupa, tetralogii Fallota, cukrzycy, przepukliny, padaczki, zapalenia kości i szpiku, kiły, raka, zadu, astmy, wścieklizny i kamieni cewki moczowej. Chociaż niektóre opisy przypadków opisują pacjentów, którzy dziś mogą wejść do kliniki, inne są prawie nierozpoznawalne. Apopleksja, zespół omdlewających zaklęć, który może oznaczać udar, napad lub omdlenie dzisiaj, był rozumiany jako wynik nerwowego współczucia , dzięki któremu żołądek wpłynął na głowę (1812d). Lekarze zgodzili się, że nawet nie trafienie kulą armatnią – bez kontaktu – może roztrzaskać kości, oślepić, a nawet zabić (1812f). Doniesienia o samorzutnym spalaniu, szczególnie picia alkoholu przez kobiety i mężczyzn , były poważnie traktowane, jeśli są sceptyczne (1812g). A lekarze mieli obsesję na punkcie gorączki – połogu, wyrostka, niedożywienia, a nawet wybuchu gorączki plamistej , w której niektórzy pacjenci nie byli ani cętkowani, ani gorączkowi (1812e). Rachunek umieralności z 1811 r. (Patrz ryc.) Zawiera zarówno rodzinną, jak i egzotyczną (1812h). Konsumpcja, biegunka i zapalenie płuc zdominowały dane o śmiertelności, ale ząbkowanie, robaki i picie zimnej wody najwyraźniej również zostały zabite.
Sto lat później infekcje, które wypełniły czasopismo, zostały przedefiniowane zgodnie z konkretnymi przyczynami drobnoustrojów. Dziennik prowadził recenzje gruźlicy (1912b), rzeżączki (1912e) i syfilisu (1912i). Błonica, odra, zapalenie płuc, szkarlatyna i dur brzuszny często pojawiały się, a Massachusetts nadal utrzymywało kolonię dla trędowatych na wyspie Penikese (1912d). Infekcje tropikalne zafascynowały również autorów, czy to robaki imigrantów, czy epidemie dżumy, żółtą febrę i malarię w nowym tropikalnym imperium.
Lekarze w 1912 roku mieli kilka powodów do świętowania
[przypisy: zaburzenia przetwarzania sensorycznego, panaceum radomsko, zespół abstynencyjny leczenie domowe ]

Tags: , ,

No Responses to “Ciężar choroby i zmieniające się zadanie medycyny”

  1. Sandbox Says:

    Bedzie jakas kontynuacja tego tematu ?

  2. Kickstart Says:

    Article marked with the noticed of: dentysta Bytom[...]

  3. Apolonia Says:

    Jak olej lniany to tylko świeży i przechowywany w lodówce w ciemnej butelce

Powiązane tematy z artykułem: panaceum radomsko zaburzenia przetwarzania sensorycznego zespół abstynencyjny leczenie domowe