Psychoterapia warszawa
psychoterapeuta warszawa, psychoterapeuta Wrocław, psychoterapia, psychoterapia warszawa

Ewolucja terapeutyczna i wyzwanie Racjonalnej Medycyny

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Pierwszym artykułem w inauguracyjnym wydaniu New England Journal of Medicine and Surgery, w styczniu 1812 roku, był traktat o dławicy piersiowej Johna Warrena, członka-założyciela Harvard Medical School. Opisy kliniczne Warrena powinny nadal brzmieć znajomo dla każdego, kto leczył chorobę wieńcową. Natomiast jego strategie terapeutyczne wydają się wręcz dziwaczne. On leczył jednego pacjenta, pospolitego duchownego, ze stymulantami, upuszczania krwi (patrz Ryc. 1) i eteru na miejscu, a następnie z większą ilością krwi, opium, silnych środków przeczyszczających i środków żrących, które pokrywały jego skórę nad mostkiem. Ponieważ ataki duszności u pacjenta zwiększyły się pod względem częstotliwości i intensywności, Warren próbował asafetida (patrz ryc. 2) – żywicę botaniczną znaną jako łajno diabła ze względu na jej siarkowy, ekskrementowy zapach – i dodatkowe środki żrące, takie jak azotan srebra, aby sprowokować odwodnienie pęcherzy na swoich udach i ramiona. Wraz z pogarszaniem się obrazu klinicznego Warren wysłał pacjenta na terapeutyczną podróż do Gruzji, gdzie przeszedł zimę i doznał mniej gwałtownych ataków niż w bardziej północnym klimacie (1812a, patrz ramka na cytowane artykuły z czasopisma). Kiedy minister powrócił do Bostonu i jego ataki ponownie się nasiliły, Warren dodał arsen i energicznie go krwawił, bezskutecznie. Przed śmiercią swojego pacjenta Warren zauważył, że stan ministra poprawił się nieco dzięki użyciu tytoniu. Postrzegane na dwa stulecia zabiegi Warrena wydają się przesadne, wręcz daremne. Oprócz opiatów, które nadal odgrywają rolę w leczeniu ciężkiej dławicy piersiowej, nie mają one nic wspólnego z dzisiejszymi terapiami kardiologicznymi. Środki trombolityczne, leki przeciwpłytkowe, beta-blokery, stenty i operacja pomostowania – których mechanizmy są rozumiane w wielu przypadkach na poziomie molekularnym – w sposób oczywisty poprawiły szanse pacjenta na przetrwanie i prowadzenie produktywnego życia, nawet po poważnym ataku serca . Jednak badanie historii praktyki terapeutycznej może zrobić coś więcej niż tylko pokazać postępy w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Może również wykazać, jak zmiany zachodzą w medycynie, ujawniając, co zostało zdobyte i jakie możliwości zostały utracone po drodze.
Gdy pokolenia lekarzy szukały bardziej racjonalnych podstaw dla praktyki lekarskiej, przeszły między biegunami entuzjazmu i sceptycyzmu. Poszukiwali oni terapeutycznej siły i pewności siebie, redukując ich pole widzenia w kierunku bardziej precyzyjnych celów interwencji i miar sukcesu, czasami tracąc wzrok w procesie szerszego znaczenia terapii w życiu pacjentów i populacji. Historyczne podejście do terapii, analizowane na łamach czasopisma, może pomóc nam skierować naszą uwagę na praktyczny kontekst, w którym rozwinęła się medycyna.
Terapeutyka w kontekście
Chociaż wiele praktyk dziewiętnastowiecznych lekarzy brzmi dla nas dzisiaj makabrycznie, ważne jest, aby zrozumieć, że ich terapeuta rzeczywiście działał – w kontekście bardzo odmiennego sposobu myślenia o chorobie i skuteczności terapeutycznej.1 Zarówno pacjenci, jak i lekarze w 1812 r. Zasadniczo wierzyli że zdrowie i choroba były powiązane z równowagą i swobodnym przepływem czterech humorów: krwi, flegmy, czarnej żółci i żółtej żółci
[podobne: gimnazjum bolszewo, roboclean poland, zespół abstynencyjny leczenie domowe ]

Tags: , ,

No Responses to “Ewolucja terapeutyczna i wyzwanie Racjonalnej Medycyny”

 1. Michał Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: chlorella[...]

 2. Patrycja Says:

  Mleko krowie jest zdrowe

 3. Trip Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: psi dermatolog warszawa[...]

 4. Izabela Says:

  przeczytałam jakie ma nietolerancja laktozy objawy

 5. Esquire Says:

  Article marked with the noticed of: menopauza[...]

 6. Gaja Says:

  Hipokryzja i pomroczność świadoma

Powiązane tematy z artykułem: gimnazjum bolszewo roboclean poland zespół abstynencyjny leczenie domowe