Psychoterapia warszawa
psychoterapeuta warszawa, psychoterapeuta Wrocław, psychoterapia, psychoterapia warszawa

Stany zwężenia pola świadomości

Posted in Uncategorized  by admin
November 17th, 2018

W stanach zwężenia pola świadomości z zasady brzeżne percepcje nie docierają do świadomości, a więc nie ulegają spostrzeganiu. Pokrewnym stanem jest poczucie obcości świata spostrzeżeń. Osoby i przedmioty otaczające wydają się jakieś zmienione, inne jakby obce, czasem jakby przesunięte w dal lub obojętne, niezrozumiałe.        W podobny sposób mogą być zmienione spostrzeżenia dotyczące własnej osobowości, która jakby się zatracała. Te trudne do opisania przeżycia noszą w psychopatologii nazwę depersonalizacji. Przeżycia takie zachodzą w histerii, ale zdarzają się i w stanach ekstatycznych, spowinowaconych z zamroczeniami epileptycznymi. Zmiany wielkości spostrzeżeń. Może tu chodzić o neurologiczne zjawiska makropsji i mikropsji. W psychopatologii zajmują nas jednak raczej zmiany spostrzeżeń tego typu zachodzące w stanach psychopatycznych. Z wypowiedzi chorych wnioskujemy, że wszystko wydaje im się nienaturalnie wielkie lub małe. Zarówno przedmioty                       i przestrzenie otaczające, jak i własne części ciała ulegają w ich poczuciu powiększeniu lub zmniejszeniu. Także uderzenia własnego serca wydają im się wzmocnione lub własny głos dziwnie doniosły, czy też cichy.
U zwierząt niższych odcięty członek odrasta, u człowieka nigdy. Przyrodnicze te spostrzeżenia nasunęły Arystotelesowi koncepcję duszy jako formy ciała, kształtującej członki według jednolitego schematu. Im wyżej wspinamy się po szczeblach ewolucji, tym bardziej zatraca się zdolność regeneracji odciętych członków ciała, tak jak gdyby ulegało ono  coraz bardziej utrwala się jednak centralny schemat wyobrażeniowy całości ustroju, Nie jest on zdolny dokonać regeneracji utraconej części ciała inaczej jak tylko wyobrażeniowo. W ok. 95% przypadków nagłej amputacji gdyż stopniowa nie prowadzi do tego zjawiska  pozostaje w poczuciu introspektywnym kaleki nie. istniejący członek jako fantom. [podobne: strefy tętna kalkulator, charakteropatia objawy, asmed, asmed warszawa ]

Tags: , , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: asmed charakteropatia objawy strefy tętna kalkulator zalecenia po wyrwaniu zęba