Psychoterapia warszawa
psychoterapeuta warszawa, psychoterapeuta Wrocław, psychoterapia, psychoterapia warszawa

Rozpoznanie cech charakteropatycznych

Posted in Uncategorized  by admin
December 19th, 2018

Cechy charakteropatyczne w powyższym przypadku guza mózgu są podobne jak w innych schorzeniach organicznych mózgu: drażliwość, wybuchowość, zanik uczuciowości wyższej, ogólne spłycenie osobowości wskutek zaniku szerszych zainteresowań i egotyzmu, euforia posunięta tutaj aż do klasycznej morii, znamiennej szczególnie dla uszkodzeń płatów czołowych, upośledzenie zdolności myślenia abstrakcyjnego. Z wywiadów wynika, że cechy te wystąpiły bardzo wcześnie w latach dziecięcych, chociaż rozpoznanie stało się jasne dopiero po ,pojawieniu się wyraźnych objawów neurologicznych. Cechy charakteropatyczne doznały po operacji ilościowego spotęgowania.
Jest to odrębne zagadnienie kliniczne, które ma swoje oblicze lekarskoetyczne. Zmiany osobowości spostrzegane po operacjach psychochirurgicznych stoją najbliżej charakteropatii pourazowych. Na temat pooperacyjnych zaburzeń osobowości powstało już duże piśmiennictwo. Wnioski są najbardziej przekonywające w przypadkach osób zdrowych psychicznie, a poddanych leukotomii np. z powodu nieuleczalnych bólów. Penfield zauważył u chorej, która odznaczała się dawniej silną indywidualnością i znaczną pobudliwością afektywną, zmianę osobowości wprost uderzającą: chora stała się istotą bezwolną, potulną, bezpretensjonalną, pozbawioną indywidualnego wyrazu i nie przejmującą się sprawami zewnętrznego świata. Horanyi ujmuje te zmiany osobowości jako wzmożenie prostoty życia wzruszeniowego, zwiększoną adaptowność, zmniejszenie roszczeń życiowych; zwężenie kręgu zainteresowań, monotonię uczuciową, zanik inicjatywy i dążeń wzwyż. Zauważono, że wskutek przytłumienia indywidualnych cech psychicznych operowani stawali się jakby przeciętni, jednorodni, pozbawieni osobistych cech reaktywnych. Chorzy przestawali przejmować się przyszłością. Nawet u chorych na raka, świadomych grożącej śmierci, zatracała się troska o tragiczną przyszłość. Mówi się czasem o przemianie podstawowej konstytucji emocjonalnej,                                  o zinfantylizowaniu psychiki. Zauważono ponadto jakby zmianę fizycznej konstytucji: osoby leptosomiczne wskutek przyrostu tkanki tłuszczowej i pewnych przemian wegetatywnych jak gdyby przeistaczały się w pykników. Najtragiczniejsze skutki leukotomizacji powstają       w dziedzinie uczuć etycznych, które wygasają. Niektórzy uczciwi ludzie,. zażywający nieskazitelnej opinii, stawali się po operacji szujami,            a nawet wchodzili na drogę przestępstwa. Leukotomizowani stają się ludźmi bez charakteru. Poza tym mają wszystkie inne cechy    charakteropatów pourazowych. [patrz też: wideodermatoskopia, kwasy aha w kosmetyce, wyszukiwarka leków w aptekach]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: kwasy aha w kosmetyce wideodermatoskopia wyszukiwarka leków w aptekach